آموزش, مجله اینترنتی ایران ادون

تورچ جوشکاری و کاربرد آن welding torch

تورچ جوشکاری

تورچ (torch)

در تفنگ های جوشکاری دستگاه هایی که با گاز محافظ کار میکنند تورچ نامیده می شوند.

می خواهم به زبان ساده این وسیله را به شما معرفی کنم.

انواع تورچ های جوشکاری welding torch

تورچ جوشکاری co2

انواع تورچ جوشکاری

تورچ میگ مگ (co2)

زمانی که شما رول سیم جوش میگ مگ (co2 سه او دو) را روی دستگاه جوش نصب کردید سیم به وسیله وایرفیدر به سمت شیلنگ تورچ هدایت می شود.

در این شیلنگ اغلب یک فن، کابل برق، شیلنگ گاز و سیم فرمان قرار دارد.

همانطور که گفتم وایرفیدر سیم را به سمت سر تورچ هدایت می کند و مسیر سیم جوش در همان فنری که در شیلنگ تورچ قرار دارد تا سر تورچ هدایت می شود و از سر تورچ به بیرون رانده میشود.

تا اینجا یکی از مهمترین کارهای تورچ را متوجه شدید.

انتقال گاز زمانی که شما شیلنگ گاز را از مانومتر به پشت دستگاه متصل می کنید گاز وارد  دستگاه می شود و توسط شیر برقی درون دستگاه کنترل می شود و زمانی که شما به وسیله شاسی تورچ فرمان دادید هم سیم و هم گاز طبق تنظیمات از پیش تنظیم شده از سر تورچ خارج میشوند.

همانطور که گفتم در شیلنگ تورچ کابل برق وجود دارد و آن کابل برق فقط وظیفه انتقال برق را دارد که در مدل های مختلف سایز این کابل تغییر میکنید زیرا تورچ های بزرگ و قوی نیاز به انتقال برق بیشتری دارند و این موضوع باعث می شود که کابل بزرگ تری در تورچ قرار بگیرد.

کابل دیگری که در تورچ جایگذاری شده کابل فرمان است که وظیفه آن ارسال فرمان روشن شدن به دستگاه است زمانی که شما شاسی تورچ را فشار دادید.

انتتهای تورچ co2 (سی او دو) یه نسبتا بزرگ قرار دارد که این کانکتورها اغلب در دو مدل زیر ساخته میشوند:

  • مدل اروپا
  • مدل آمریکا

mig mag conectors

کانکتور مدل آمریکایی بیشتر برای دستگاه های برند میلر ساخته شده است

کانکتور مدل اروپایی پر مصرف ترین مدل کانکتور است.

 کانکتور مدل اروپایی در تمام آمپر ها و متراژها و مدلهای تورچ یک اندازه است یعنی شما میتوانید یک تورچ 500 آمپر با کانکتور مدل اروپا را به یک دستگاه 150 آمپر که دارای کانکتور مدل اروپا است متصل کنید.

این مدل کانکتور ها دارای 4 سوکت اصلی می باشند، دو عدد سوکت فرمان، یک عدد سوکت گاز، یک عدد سیم و برق که همه ی اینها در انتهای کانکتور در کنار هم هستند و آن قسمت به دستگاه جوش با وایر فیدر متصل میشود.

 

تورچ جوشکاری co2  آب خنک چیست ؟

مشخصات تورچ co2  آب خنک دقیقا مانند تورچی است که در بالا توضیح دادیم با تفاوت اینکه تورچ آب خنک، دو عدد شیلنگ آب از انتهای تورچ (یعنی قسمت کانکتور یکی ورودی آب و دیگری خروجی آب ) کار شده و این شیلنگ ها تا ابتدای تورچ ( یعنی بدنه تورچ ) کارگذاشته شده اند.

 شما برای استفاده از تورچ آب خنک باید دستگاه یونیت آب خنک را تهیه کنید.

 آن دو شیلنگ به یونیت آب خنک متصل میشوند یکی ورودی و دیگری خروجی یونیت آب خنک، آب را از یکی از شیلنگ ها ارسال میکند و آب از تمام قسمت های تورچ عبور میکند سپس از شیلنگ دیگری وارد یونیت میشود. آب داغ وارد دستگاه و رادیاتور یونیت میشود، سپس توسط فن خنک میشود و وارد مخزن آب میشود، سپس این آب خنک توسط پمپ آب یونیت به سمت تورچ هدایت میشود تا زمانی که یونیت آب خنک فعال است، این عمل تکرار میشود.

مهم: تورچ های بالای 500 آمپر معمولا باید تورچ آب خنک باشند زیرا وقتی آمپراژ دستگاه خیلی بالا میرود حرارت ناشی از جوشکاری زیاد میشود وقتی حرارت زیاد میشود شما باید از تورچ آب خنک استفاده کنید تا از صدمه دیدن تورچ و ذوب شدن قطعات آن جلو گیری کنید.

این مقاله ادامه دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *