مجله اینترنتی ایران ادون

تورچ جوشکاری و کاربرد آن welding torch

تورچ (torch)

در تفنگ های جوشکاری دستگاه هایی که با گاز محافظ کار میکنند تورچ نامیده می شوند.

می خواهم به زبان ساده این وسیله را به شما معرفی کنم.

انواع تورچ های جوشکاری welding torch

تورچ جوشکاری co2

انواع تورچ جوشکاری

تورچ میگ مگ (co2)

زمانی که شما رول سیم جوش میگ مگ (co2 سه او دو) را روی دستگاه جوش نصب کردید سیم به وسیله وایرفیدر به سمت شیلنگ تورچ هدایت می شود.

در این شیلنگ اغلب یک فن، کابل برق، شیلنگ گاز و سیم فرمان قرار دارد.

همانطور که گفتم وایرفیدر سیم را به سمت سر تورچ هدایت می کند و مسی سیم جوش در همان فنری که در شیلنگ تورچ قرار دارد تا سر تورچ هدایت می شود و از سر تورچ به بیرون رانده میشود.

تا اینجا یکی از مهمترین کارهای تورچ را متوجه شدید.

انتقال گاز زمانی که شما شیلنگ گاز را از مانومتر به پشت دستگاه متصل می کنید گاز وارد  دستگاه می شود و توسط شیر برقی درون دستگاه کنترل می شود و زمانی که شما به وسیله شاسی تورچ فرمان دادید هم سیم و هم گاز طبق تنظیمات از پیش تنظیم شده از سر تورچ خارج میشوند.

همانطور که گفتم در شیلنگ تورچ کابل برق وجود دارد و آن کابل برق فقط وظیفه انتقال برق را دارد که در مدل های مختلف سایز این کابل تغییر میکنید زیرا تورچ های بزرگ و قوی نیاز به انتقال برق بیشتری دارند و این موضوع باعث می شود که کابل بزرگ تری در تورچ قرار بگیرد.

کابل دیگری که در تورچ جایگذاری شده کابل فرمان است که وظیفه آن ارسال فرمان روشن شدن به دستگاه است زمانی که شما شاسی تورچ را فشار دادید.

انتتهای تورچ co2 (سی او دو) یه نسبتا بزرگ قرار دارد که این کانکتورها اغلب در دو مدل زیر ساخته میشوند:

  • مدل اروپا
  • مدل آمریکا
کانکتور

کانکتور

کانکتور مدل آمریکایی بیشتر برای دستگاه های برند میلر ساخته شده است

کانکتور مدل اروپایی پر مصرف ترین مدل کانکتور است.

 کانکتور مدل اروپایی در تمام آمپر ها و متراژها و مدلهای تورچ یک اندازه است یعنی شما میتوانید یک تورچ 500 آمپر با کانکتور مدل اروپا را به یک دستگاه 150 آمپر که دارای کانکتور مدل اروپا است متصل کنید.

این مدل کانکتور ها دارای 4 سوکت اصلی می باشند، دو عدد سوکت فرمان، یک عدد سوکت گاز، یک عدد سیم و برق که همه ی اینها در انتهای کانکتور در کنار هم هستند و آن قسمت به دستگاه جوش با وایر فیدر متصل میشود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.